Pitanje: Gornja jedinica i dvojka su mi polomljene i to prilicno i kod zubara odradjeni ali ne bas estetski dobro (radjena je nadogradnja mislim helijumskom plombom pa su oni sada izrazeno deblji od ostalih zuba a izmedju jedinica se nalazi i prostor koji ranije nisam imao). Interesuje me koja bi bila cena da se urade navlake. Takodje i gornja trojka mi je promenila boju (zub je radjen odavno) pa me interesuje sta bih tu mogao da uradim. Hvala

Uros - 08. 08. 2009.


Odgovor:

        Poštovani Uroše,

postoje sledeće mogućnosti rešavanja Vašeg problema:

- izradom Estetix kompozitnih nadogradnja na centralnom i bočnom sekutiću ili

- izradom keramičkih krunica ( mogu biti metal-keramičke bezmetalne ili cirkon keramičke)

U slučaju nedostatka većeg dela krunice zuba, radi ojačavanja istih, neophodna je  ugradnja fiber post kočića, koji se jednim delom cementira u kanal korena (koji je prethodno adekvatno endodontski lečen i proveren rtg snimkom) i prosto rečeno armira preostali krunični deo zuba. Tek nakon toga se može pristupiti estetskom i funkcionalnom zbrinjavanju pomenutih zuba.

Za iznalaženje najboljeg rešavanja Vašeg problema i donešanja konačnog plana terapije neophodan je rtg snimak pomenutih zuba(uključujući i gornji očnjak) i klinički pregled.

Gornja trojka koja je potamnela, može se uspešno izbeliti (provereriti adekvatnost kanalnog punjenja i stanje periapikalnog predela zuba-predeo oko vrha korena zuba).Nakon toga u zavisnosti od količine preostalog dela krunice , uraditi kompozitnu plombu ili kompozitnu  fasetu.

Cenu Vam šaljemo mail-om.

Srdačno 



spec. dr Marija Kosjer
spec.dr Marija Kosjer
specijalista dečije i preventivne stomatologije

pitanja